leskovanddeduchenkolaw

Исправление ошибок в документеУ нашому повсякденному житті досить часто виникають ситуації, коли в силу тих чи інших причин ми виявляємо в своїх особистих документах помилки. В такому випадку, за загальним правилом, особа повинна звернутися до органу, підприємства, установи, організації, які видали документ з помилкою з вимогою про виправлення помилки в установленому порядку або про видачу нового документа. Але є випадки, коли подібним чином виправити помилку немає можливості. В такому разі законодавством передбачено судовий порядок встановлення факту належності особі відповідного документа.

Дана категорія справ розглядається судом в порядку окремого провадження, передбаченого Цивільним процесуальним кодексом України.

Заяви громадян про встановлення факту належності правовстановлюючого документа приймаються та розглядаються судами за умови, що по даній справі відсутній спір про право та наслідком встановлення факту належності правовстановлюючого документу є виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. У заяві обов’язково повинна зазначатися мета, для досягнення якої встановлюється факт належності особі правовстановлюючого документа (для призначення пенсії, для отримання спадщини, для здійснення відчуження нерухомого майна або для впорядкування особистих документів та уникнення непорозумінь у майбутньому тощо).

Найпоширенішими помилками є неправильне зазначення в правовстановлюючих документах (трудовій книжці, довідці, документі про освіту, державному акті на землю, свідоцтві про право власності, свідоцтві про прийняття спадщини, договорі купівлі-продажу, договорі міни або договорі дарування тощо) прізвища, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені  ініціали, місця та часу народження особи. Такі відомості слід вважати помилками в правовстановлюючих документах у тому випадку, коли вони не збігаються з відомостями, зазначеними у свідоцтві про народження або в паспорті особи.

Справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об'єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають.

В якості прикладу можна навести такий випадок.

Нещодавно до мене, адвоката Дедіченка Сергія Анатолійовича, звернулася громадянка Анна. Вона на праві приватної власності має однокімнатну квартиру. Документом, який посвідчує право власності, є реєстраційне посвідчення про право власності на квартиру, видане Чернігівським обласним виробничим об’єднанням технічної інвентаризації 21 лютого 1992 року. Власниця квартири вирішила здійснити відчудження даної квартири. Але при оформленні документів для здійснення даної угоди виявилося, що в реєстраційному посвідченні її ім’я зазначено «Ганна», в той час як у її свідоцтві про народження та паспорті ім’я значиться «Анна». Причиною цієї помилки став неточний переклад імені з російської на українську мову. Дана обставина є перешкодою для укладення угоди про відчудження квартири.

Оскільки Чернігівське обласне виробниче об’єднання технічної інвентаризації, яке на даний час реорганізовано в комунальне підприємство Чернігівської обласної ради «Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації», не має можливості та законних підстав самостійно виправити допущену в реєстраційному посвідченні помилку або видати нове реєстраційне посвідчення, то виникла необхідність вирішити дане питання в судовому порядку.

У зв’язку з цим мною була оформлена заява від цієї громадянки до суду про встановлення факту належності громадянці Анні реєстраційного посвідчення про право власності на квартиру. Дана заява була розглянута судом і задоволена. Рішенням від 10 вересня 2015 року № 750/7663/15-ц Деснянський районний суд міста Чернігова визнав факт належності громадянці Анні реєстраційного посвідчення про право власності на квартиру.

Отже, навівши даний приклад, хочу застерегти відвідувачів нашого сайту від подібних  ситуацій. При отриманні документів уважно перевіряйте їх зміст, щоб не допустити в них будь-яких помилок і не мати від цього зайвого клопоту.

adv2